Člověk by měl odcházet s tečkou, říká jedna z oceněných pečovatelek
Pomáhají těm, kteří už toho sami moc nezmůžou, méně pohyblivým, méně chápajícím, ale také lidem umírajícím. Nyní se pět nejlepších pečovatelek dočkalo uznání i od Libereckého kraje. Vůbec poprvé v historii totiž vedení kraje vyhlásilo soutěž Pečovatelka roku LK. Certifikát si převzaly oceněné pečovatelky v pondělí 2. října v libereckém Domě kultury.
Ocenění nejlepších pečovatelek z celého Libereckého kraje bylo součástí celodenního zábavného programu, který pod názvem Svátek seniorů připravilo pro dříve narozené vedení kraje jako připomínku Mezinárodního dne seniorů. Ten slaví lidé po celém světě každý rok 1. října. Záštitu nad Svátkem seniorů v libereckém Domě kultury převzali hejtman Libereckého kraje Martin Půta a jeho náměstek pro sociální oblast Pavel Svoboda.
„Inspiroval jsem se podobnou akcí v Jablonci nad Nisou. Jablonecká pečovatelka se tam letos uskutečnila už popáté. Napadlo mne rozšířit soutěž na celý kraj, a ocenit tak špičkové pracovnice v sociálních službách z celého našeho regionu,“ vysvětlil náměstek hejtmana LK Pavel Svoboda. „Pečovatelky berou svou práci jako poslání. Dělají ji srdcem. Díky nim se starší nebo handicapovaní lidé cítí lépe a žijí kvalitnější život. Proto si pečovatelky zaslouží naši úctu a poděkování,“ doplnil.
Své pracovnice v sociálních službách, pečovatelky a osobní asistentky nominovaly organizace, poskytující sociální služby v Libereckém kraji. Celkem na ocenění Pečovatelka roku Libereckého kraje navrhly 23 pracovnic. Z nich vybrali členové Výboru sociálních věcí Zastupitelstva Libereckého kraje pět nejlepších.
„Hlasování bylo tajné. Vyhrály ty pečovatelky, které dostaly od členů výboru nejvíc bodů,“ řekl předseda výboru, starosta Frýdlantu v Čechách Dan Ramzer. „Jsem rád, že se tato soutěž koná. Pečovatelky si zaslouží vyšší společenské ocenění, než se jim dosud dostává. Ale to je i na nás politicích, abychom pro to něco dělali,“ dodal.
Nejlepším pečovatelkám poděkovala za jejich práci vedle hejtmana Martina Půty a náměstka Pavla Svobody také statutární náměstkyně hejtmana Jitka Volfová. Jejich přínos pro společnost vyzdvihla i ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, jejíž úřad poskytl Libereckému kraji na konání akce finanční prostředky. „Je mi jasné, že by těch peněz, které za svou práci dostáváte, mohlo být víc. Jsme ale rádi, že se nám ve vládě podařilo prosadit navýšení mezd aspoň o těch 23 procent,“ řekla.
Kytici, diplom a tašku s drobnými dárky od Libereckého kraje dostaly Anna Rečná (Reva o.p.s. Liberec), Dana Kopecká (Domov důchodců Jindřichovice pod Smrkem), Jitka Oravcová (Pečovatelský dům Nové Město pod Smrkem), Lenka Roučová (Sociální služby města Nový Bor) a Věra Tomsová (Domov důchodců Pohoda Turnov).
„Pracuji u klientů doma. Setkávám se s těžce nemocnými i umírajícími lidmi. Nedá se to zvládnout jinak než s Boží pomocí. Ostatně k víře mě přivedla až moje práce. Když jsem kolem sebe neviděla nic než beznaděj, uvěřila jsem a najednou jsem mohla dávat lidem naději,“ řekla Anna Rečná, která pracuje jako pečovatelka už 12 let. „Člověk by měl odcházet smířen s životem i s Bohem, měl by odejít s tečkou,“ poznamenala.
Všechny oceněné pečovatelky se shodly, že anketa Libereckého kraje je potvrzením toho, že má jejich práce smysl. Současně jim soutěž dává motivaci do dalších let. „Nečekala jsem, že budu mezi oceněnými. Mám velkou radost. Ocenění chápu jako odměnu za svou práci. Pro každého je nejdůležitější rodina. A když rodina nefunguje, jsme tady my,“ uvedla Jitka Oravcová, která pracuje jako pečovatelka už 21 let.
A čím se pečovatelky nabíjí? Jak přiznala Věra Tomsová, energii čerpá ze svých klientů. „To, co jim dávám, mně oni zase vracejí, svým úsměvem a dobrou náladou,“ podotkla.
Hlavním magnetem Svátku seniorů byl v Domě kultury koncert Václava Neckáře, kterého doprovázel jeho bratr Jan. Hned v úvodu Václav Neckář zavtipkoval, že svátek seniorů je už i jeho svátkem. Zhruba čtyřem stovkám diváků zazpíval průřez z celé své více než padesátileté pěvecké tvorby. Bavil publikum nejen písničkami, ale i vzpomínkami na své hudební začátky v Ústí nad Labem. Rozloučil se Půlnoční, hitem z filmu Alois Nebel.
Kromě Václava Neckáře vystoupily na akci seniorské soubory Matylda a Tylda nebo Izerína, a zazpívaly a zatančily také děti z folklorního souboru při Komunitním středisku Kontakt Liberec. Dopolední program pak patřil přednáškám, například o trénování paměti, cestování, bezpečnosti seniorů nebo práci s počítačem.