Domácí násilí na seniorech – skrytý, ale vážný problém
Domov by měl být místem bezpečí, lásky a pochopení. Bohužel ne vždy tomu tak je. Pro mnoho seniorů se jejich domov stává místem strachu, bolesti a ponížení. Domácí násilí na seniorech je téma, o kterém se příliš nemluví. Přesto se dotýká tisíců starších lidí, kteří se nemohou sami bránit.
Oběťmi tohoto násilí se často stávají lidé starší 60 let, a to nejenom ti nemocní, hendikepovaní nebo jinak oslabení, ale překvapivě i ti úplně obyčejní. Násilí se vyskytuje nejen v nemocnicích, léčebnách pro dlouhodobě nemocné či domovech seniorů, ale co je nejbolestivější – dochází k němu i přímo v jejich vlastních domovech, ze strany těch nejbližších.
Domácí násilí na seniorech má mnoho podob. Fyzické násilí je zřetelné – modřiny, zlomeniny, podvýživa. Psychické a citové týrání je však o to zákeřnější, že není viditelné na první pohled. Senioři jsou ponižováni, zastrašováni, vydíráni či odizolováni od okolí. Neměně závažným problémem je zanedbávání a finanční zneužívání, kdy jsou důchodci nuceni vzdát se svých úspor nebo majetku pod tlakem vlastní rodiny.
Tento problém mě hluboce zasahuje. Jak je možné, že společnost, která by měla ctít a chránit ty, kteří nám dali život, dovolí, aby se k nim chovali s takovou krutostí? Senioři si zaslouží důstojnost, respekt a lásku, ne bolest a ponížení. Chci apelovat na každého, kdo je svědkem takového násilí, aby neodvracel zrak, ale konal. Pomoc může být třeba jen telefonát na linku důvěry, kontaktování sociálních služeb nebo návštěva souseda, u kterého máte podezření, že trpí.
Zlepšení situace vyžaduje nejen změnu myšlení společnosti, ale také systémové kroky. Senioři by měli vědět, kam se obrátit o pomoc – linky důvěry, sociální pracovníci, policie. Musíme se zaměřit na lepší osvětu nejen mezi staršími lidmi, ale i mezi těmi, kteří s nimi přicházejí do styku – pečovatelé, zdravotníci, sousedé. Města a obce mohou zřizovat anonymní poradny, kam se mohou senioři obrátit, pokud se cítí ohroženi.
Jednou z událostí, které na tento problém upozorňují, je koncert konaný každoročně v červnu v jabloneckém městském divadle u příležitosti Mezinárodního dne proti násilí na seniorech. Tento den nám připomíná, že mlčení znamená přehlížení utrpení. Naší odpovědností je seniory chránit a poskytnout jim hlas. Děkuji organizátorům, že tuto významnou akci v Jablonci již několik let připravují.
Naše společnost se často pyšní pokrokem a moderními hodnotami, ale skutečným měřítkem lidskosti je to, jak se chováme k těm, kteří jsou nejzranitelnější. Každý z nás může být hlasem těch, kteří už nemají sílu se bránit. Nenechme tento problém v tichosti. Jak řekl Albert Schweitzer: „Lidskost člověka se pozná podle toho, co dělá pro ty, od kterých nemůže nic očekávat.“