Dr. Bukač: S hokejovými talenty nepracujeme, jak bychom měli
K tomu, abychom opět byli hokejovou velmocí, musíme změnit naše myšlení a výchovu nejmladší generace. To bylo hlavní téma přednášky hráčské a trenérské hokejové legendy, Dr. Luďka Bukače, v úterý 6. června v Městské sportovní hale v Jablonci nad Nisou. Přednáška, určená především trenérům mládeže, byla součástí loňského Mistrovství severovýchodních Čech Czech North hockey a letošní Letní hokejové školy. Akci podpořil Liberecký kraj a záštitu nad ní převzal náměstek hejtmana LK Pavel Svoboda.
Luděk Bukač nazval svou přednášku - Invaze přirozenosti v tréninku (nejen) hokejové mládeže. Jak zdůraznil, u nejmenších dětí, a to nejen v ledním hokeji, je potřeba nejprve posilovat jejich přirozené cítění, pud, cvičit jejich emoční paměť. A až poté by měl nastoupit fyzický dril. Podle jeho názoru dnes trenéři všechno sází na to, aby děti co nejdříve ovládly techniku hry. Ale například prostor na ledě cítí hráč pudově. Ovšem za předpokladu, že jej k tomu někdo v dětství vedl.
„Jágr taky nevidí za sebe, ale pocitem čte hru. Instinktivně cítí, co by se tam mohlo odehrávat. A situaci pak řeší automaticky. Hokej dnes zrychlil. Ale není to tím, že by hráči například o moc rychleji bruslili. Oni se rozhodují rychleji, a proto je potřeba jim co nejvíc reakcí uložit do emoční paměti. Není čas nad přihrávkou nebo střelou přemýšlet,“ vysvětlil Dr. Bukač. „Máme stejně talentů jako dřív. Jen s nimi nepracujeme, jak bychom měli. Proto z nich vychováváme více či méně výkonnější stroje. Dokud se toto nespraví, nemůžeme uvažovat o návratu mezi hokejovou elitu,“ dodal.
Jak připomněl, během evoluce se u pravěkého člověka nejprve vyvinul emoční mozek, pud, instinkt. A trvalo další miliony let, než se u lidí vytvořila racionální část mozku, šedá kůra mozková. Proto by mělo tvrdé kondiční cvičení přijít u mladých talentů až po 14. roku věku. „Příroda taky neplánuje,“ vysvětlil Luděk Bukač. „A aby se mladému hráči instinktivní reakce uložily v emoční paměti, musí je mít spojené s pocitem úspěchu. Úspěch, to není pouze vyhraný zápas nebo turnaj. To je každá povedená klička nebo střelba. Každý hráč se nemusí dostat do NHL, ale může prožít šťastné mládí,“ doplnil.
Letní hokejová škola se bude konat 6. - 9. srpna 2017 v Jablonci nad Nisou na stadionu TJ HC Jablonec Nad Nisou. Spolupořadatelem je Statutární město Jablonec nad Nisou a Sport Jablonec. Na přednášku Dr. Luďka Bukače přišli vedle několika trenérů mládeže také zástupci Sportu Jablonec a za město Jablonec náměstek primátora a poslanec Lukáš Pleticha. Ten vysvětlil, jaké změny ve financování činnosti sportovních klubů připravovalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR.
„Jsem moc rád, že se organizátorům podařilo pozvat legendu českého hokeje Dr. Luďka Bukače do Jablonce. A jsem rád, že Dr. Bukač pozvání přijal a přijel. Je to výjimečná událost. Dělá spolu s Letní hokejovou školou dobrou reklamu jak městu Jablonci nad Nisou, tak i celému kraji,“ zdůraznil náměstek hejtmana LK Pavel Svoboda. „Dr. Bukač patří mezi generaci hráčů a trenérů, kteří přiměli mnohanásobně větší země k tomu, aby naši malou republiku vnímali jako hokejovou velmoc. Máme dnes jedno společné přání. Aby se český hokej dostal zpátky na medailové výsluní. Abychom dokázali, že příslovečná česká hravost, chytrost a improvizace dokáže zvítězit nad silou a tvrdostí,“ podotkl.
Dnes jednaosmdesátiletý Luděk Bukač patří mezi významné osobnosti československého a českého hokeje. Dvě medaile si jako hráč reprezentačního týmu ČSSR odvezl z mistrovství světa v letech 1961 (stříbro) a 1963 (bronz). Jako trenér dovedl československý tým v 80. letech k několika medailím na mistrovství světa. V roce 1984 vybojovali jeho svěřenci na Zimních olympijských hrách stříbro, o rok později pak titul mistrů světa. Zlato získala česká reprezentace pod vedením Dr. Luďka Bukače na mistrovství světa ještě také v roce 1996. Působil jako trenér rovněž v Německu a Rakousku.
Luděk Bukač se systematicky věnuje i teorii ledního hokeje. Vydal desítky vědeckých statí a učebních textů, publikoval na 100 odborných článků v tuzemsku i zahraničí. Přednášel na univerzitách a seminářích v Kanadě, Švédsku, Finsku, Švýcarsku, Itálii a Rakousku. V roce 1991 založil se svým synem hokejovou školu.
V roce 2007 byl uveden do Síně slávy IIHF a je také členem Síně slávy českého hokeje.