Letos poprvé dávaly děti knihám druhou šanci
Nultý ročník projektu Daruj knihu skončil. Zapojilo se do něj sedm základních škol a městská knihovna. Všem společně se podařilo naplnit základní myšlenku, a to dát knihám druhou šanci. Počet svazků, které najdou nové čtenáře, překročil tisícovou hranici.
„Přitom se jedná výhradně o dobrovolnou záležitost. Z vybraných knih si každá škola část ponechá pro doplnění svých vlastních knihoven, na Základní škole Pasířská dokonce nová školní knihovna vznikne a v Rýnovicích si zase k již zavedené školní knihovně pořídí ještě jednu v družině. Zbytek knížek pak najde svůj nový domov v dětském oddělení městské knihovny, některé obohatí knižní fond Domu dětí a mládeže Vikýř či Mateřského centra Jablíčko,“ říká náměstek primátora Pavel Svoboda, který je nadšený, že se projekt setkal s tak kladnou odezvou nejen u dětí a pedagogů, ale i u rodičů a další veřejnosti. „I z toho důvodu budeme pokračovat i v příštích letech.“
Celý projekt doprovázel také program v městské knihovně. „Chodil jsem děti do knihovny pozdravit a popovídat si o knížkách i čtení. S dětmi jsem viděl divadelní zpracování Čapkových Pohádek pro Dášenku i autorské čtení Jindřišky Kratschmarové, promítání pohádek Hanse Christiana Andersena i besedy s prohlídkami dětského oddělení knihovny,“ dodává náměstek Svoboda, který nad celým projektem převzal záštitu a přidává další informace: „Ke konci dubna také pozveme některé děti ze zúčastněných škol do kina Radnice na filmovou adaptaci knihy Malý princ a osobně poděkuji také učitelům a knihovnicím, kteří na projektu spolupracovali.“
Skvělými výsledky projektu jsou nejen nové knihovny a obohacené knižní fondy, ale i vlastní počiny škol. Například v ZŠ Liberecká se učitelka a knihovnice v jedné osobě, Petra Endlerová, rozhodla pro vlastní poděkování těm, kdo dali knihám druhou šanci. „Měla jsem velkou potřebu poděkovat všem dárcům knih, rodičům i dětem, a tvůrcům projektu. Kdyby mi v únoru někdo řekl, že za měsíc nám přibude ve školní knihovně více než 250 knih, a to bez toho aniž bychom se museli podrobit složité byrokratické mašinerii, myslela bych si něco o utopii. Projekt se opravdu vydařil a stejně tak snad i naše školní slavnost na jeho závěr, se školní premiérou divadelní hry a překvapením v podobě Čtenářské lékárny. Během projektu za mnou totiž chodily i děti, že by rády darovaly knihu, ale mají jich doma velmi málo. A tak jsme na projekt Daruj knihu navázali volným pokračováním – Vyměň si knihu. Poslední darovaná kniha z projektu putovala do nově zřízené schránky pro jednu knihu – tzv. Čtenářské lékárny. Koloběh knížek je tak zachován, přečtenou knihu mohou děti poslat dál vložením do schránky, ale vezmou si tu, kterou tam vložil čtenář před nimi, a tak si mohou své knihovničky dle libosti obměňovat,“ vysvětluje Petra Endlerová.