Někteří senioři ani všechny akce svého klubu nestíhají
Taneční odpoledne, turistické výlety, zájezdy za kulturou, workshopy, sportovní turnaje, přednášky o zdravém stárnutí nebo akce na procvičení paměti. V některých městech toho kluby pořádají pro své seniory tolik, že důchodci ani nemají čas se jich všech zúčastnit. Tomu, co připravují pro seniory i zdravotně postižené kluby a obce v kraji, bylo věnováno v pátek 1. června setkání jejich zástupců v libereckém iQPARKU.
Setkání, na které přijelo do Liberce téměř 50 účastníků, připravila Krajská rada seniorů Libereckého kraje. Zástupci klubů a obcí pohovořili o tom, co pro své aktivní seniory dělají a jak přispívají k tomu, aby si co nejdéle uchovali duševní a fyzickou kondici. To bylo ostatně cílem setkání – představit své nápady a jimi inspirovat i jiné kluby v kraji.
Do iQPARKU přijely také spolky, které vymýšlejí akce pro zdravotně postižené, například pacienty s cukrovkou. S přítomnými si popovídal i náměstek hejtmana LK pro sociální oblast Pavel Svoboda. Pro něj připravili organizátoři malé překvapení. Předali mu diplom – jako poděkování za to, že se starším lidem tolik věnuje.
„Podle statistiky České správy sociálního zabezpečení pobíralo vloni v naší republice starobní důchod 2,4 milionů lidí. Z toho zhruba půl milionů penzistů žilo pod hranicí příjmové chudoby. Kolem 120 tisíc seniorů pak dokonce musí každý měsíc vystačit s důchodem nižším než 8 tisíc korun. Ruku v ruce s chudobou přicházejí i psychické problémy, které mohou být spouštěčem vážných nemocí. Proto si vážím všech organizací, které se starají o to, aby dnešní penzisté žili aktivně, necítili se nepotřební, izolovaní, a aby si dokázali užít každý den,“ zdůraznil Pavel Svoboda. Současně přislíbil, že Liberecký kraj se bude snažit aktivní seniory podporovat více než doposud.
Na setkání přijeli vedoucí klubů z celého Libereckého kraje, například z Nového Boru, Nového Města pod Smrkem, Cvikova, Turnova nebo Tanvaldu. Nejpočetnější zastoupení měl Liberec a Jablonec nad Nisou.