P. Svoboda: Láká mě náprava nedokonalostí
Dva roky byl Pavel Svoboda náměstkem primátora, nyní vyměnil město Jablonec za Liberecký kraj a stal se náměstkem hejtmana. Funkci na městě opouští v polovině volebního období.
Není vám líto odcházet od rozdělané práce?
Trošku mě to mrzí. Bohužel, některé věci jsem nemohl dotáhnout do konce, ale věřím, že tak učiní můj nástupce. Zůstávám v zastupitelstvu, ve výboru, určitě se městu budu věnovat dál. Ty dva roky na radnici mě velice bavily, ale můj rezort byl hodně široký. Školství, kultura, sport, sociální věci i zdravotnictví. Nelze se všemu věnovat detailně. Teď mám možnost proniknout ke kořenům sociálních věcí, osvojit si celou problematiku podrobně a ještě v celém kraji. A navíc je tu možnost být účastníkem připomínkování návrhů zákonů v sociální oblasti.
Takže vás láká větší moc?
Láká mě příležitost, jak napravit nedokonalosti.
Jako například?
Chci projednat s Ministerstvem práce a sociálních věcí možnost přechodu financování sociálních služeb na víceleté, aby jejich poskytovatelé získali větší jistotu. Zatím musejí organizace podávat žádosti o dotace na každý kalendářní rok. Dopředu tedy nevědí, jestli budou mít první měsíce v roce, než jim finance přijdou, na provoz. Jestli nebudou muset omezovat své služby.
První zkušenosti s krajem už máte, do funkce jste nastoupil po ustavujícím listopadovém krajském zastupitelstvu. Co jste zjistil, když jste se rozhlédl?
Období adventu je spojené s řadou společenských povinností. Neměl jsem zatím možnost se seznámit se všemi organizacemi a poskytovateli sociálních služeb. To je moje novoroční předsevzetí. Těším se, že navážu a rozvinu to, co sice existovalo, ale já bych si představoval na tom zapracovat víc. Je to například krajská prorodinná politika nebo větší a užší spolupráce s Krajskou radou seniorů.
Váš první dojem z křesla krajského náměstka?
Co mě první ťuklo v mém rezortu, je objem peněz. Ve městě v dotacích na sociální služby rozdělujeme částku přes čtyři miliony korun a máme jednu městskou organizaci - Centrum sociálních služeb. Kraj přerozděluje ministerské peníze na vyrovnávací platby a už mluvíme o stamilionech pro 19 krajských organizací.
Nemizí z té krajské politiky trochu konkrétní lidi?
Čím je stupeň řízení výš, tím hrozí větší odtržení od starostí obyčejných lidí. To je pravda, toho jsem si všiml hned.
A není to škoda?
I krajští politici se scházejí pravidelně s občany. Nebojím se, že bych úřadoval jen za zdmi své kanceláře. Navíc se sociální rezort, jak vyplývá už z jeho názvu, stará o konkrétní lidi, o ty v dnešní společnosti svým způsobem znevýhodněné, o seniory, zdravotně postižené, o rodiny s dětmi, kterým hrozí sociální vyloučení. Odcizení od této části společnosti, která nepatří mezi horních deset tisíc, mně tedy určitě nehrozí.