Pacienti s Parkinsonovou chorobou se snaží rozhýbat na Malé Skále
Cvičení pod dohledem odborné fyzioterapeutky, výlety po Českém ráji, turnaj v petanque nebo jízdu na koloběžkách. To všechno si až do soboty 13. května užívá na Malé Skále zhruba dvacítka lidí, postižených Parkinsonovou nemocí. Setkání Parkinsoniků finančně podpořil Liberecký kraj. Záštitu nad akcí převzal náměstek hejtmana LK pro resort sociálních věcí Pavel Svoboda.
Téměř týdenní pobyt připravil spolek Parkinson Help Český ráj. Cílem setkání je nejenom rozhýbat těla, která vlivem nemoci trpí problémy motoriky, ale také účastníky na odborných seminářích informovat o tom, jak s touto nemocí bojovat. Proto je například na programu setkání také lekce logopedie.
„Naše setkání je pro účastníky i zpestřením jejich života, vytržením z každodenního stereotypu. Současně společenskou událostí. Potkají se s přáteli, s lidmi, kteří čelí podobným obtížím,“ zdůraznila předsedkyně klubu Helena Váňová. „Každý z nás se přitom všech aktivit účastní jen potud, pokud mu to dovolí jeho síly. Kdo se cítí být unavený, jeden výlet nebo cvičení vynechá. Odpočine si a nabere síly na další program,“ dodala.
Parkinsonici se například už první den vydali na kozí farmu v Pěnčíně a navštívili také sklářskou dílnu. Hned první den se také za nimi přijel osobně podívat náměstek hejtmana Pavel Svoboda.
„Dnešní době vládnou sociální sítě a slovo sdílení proniklo snad do všech druhů komunikace. Sdílení je ale pro parkinsoniky jiné než to, které vládne elektronické komunikaci. Je opravdové, hmatatelné, skutečné. Není virtuální. Je jím toto setkání. Na něm si parkinsonici předávají své zkušenosti s léky, cvičením, s léčbou. Pomáhá jim s nemocí žít a účinněji jí čelit. Proto jsme jako Liberecký kraj neváhali a setkání na Malé Skále podpořili,“ zdůraznil Pavel Svoboda.
Parkinsonova nemoc (PN) je chronické, nevyléčitelné, invalidizující onemocnění. Řadí se do skupiny nemocí, charakteristické motorickými systémovými poruchami. V roce 2012 Ústav zdravotnických informací a statistiky registroval v České republice 26.680 nemocných.
Nemoc, původně nazývaná třaslavou obrnou, poprvé diagnostikoval a popsal v roce 1817 londýnský lékař James Parkinson. Později byla tato choroba pojmenovaná po svém objeviteli jako Parkinsonova nemoc (PN).