Předmětem zájmu sociální demokracie jsou hlavně ti bezbranní
Valorizace penzí v roce 2017, nižší spotřební daň na léky, řešení migrační krize, nebo úhrada za výkony stomatologů – to byly otázky, které se nejčastěji skloňovaly při pondělní návštěvě předsedy vlády Bohuslava Sobotky a ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka v Domově důchodců v jablonecké Novoveské ulici.
Hodinová debata místních seniorů se špičkami vlády, kterou moderoval náměstek primátora Pavel Svoboda, rozhodně nepatřila k těm ostýchavým. „Naši senioři se pečlivě připravili a jejich otázky byly fundované,“ usmíval se Svoboda.
„Když jsme nastoupili do vlády, snažili jsme se změnit politiku naší země tak, aby se přestaly brát peníze seniorům a zdravotnictví. Jsem rád, že se podařila prosadit vyšší valorizace důchodů od 1. ledna příštího roku, kdy se penze zvednou průměrně o 300 korun. Jsme zásadně proti privatizaci zdravotnických zařízení a domovů důchodců, protože v okamžiku, kdy se z těchto institucí stává předmět podnikání, vytrácí se zájem o člověka a pacienta,“ konstatoval Bohuslav Sobotka.
Ministr Němeček zase připomněl, že nyní se projednává zákon o výši doplatků za léky, kdy roční limit by se měl snížit na 1000 korun, respektive 500 korun. „Nyní platí, že pokud za léky senior ročně zaplatí víc jak 2500 korun, pojišťovna mu peníze vrací. My se snažíme projednat, aby limit byl snížený na 1000 korun, pro seniory nad 70 let na 500 korun,“ sdělil Němeček s tím, že státní pokladnu tento bonus přijde na 350 milionů korun. „Ale ekonomice se daří, stát by proto měl myslet na zranitelné,“ domnívá se ministr zdravotnictví.
Dále se probíraly úhrady pojišťoven za ošetření u zubaře, kteří mají drtivou většinu svých služeb zpoplatněných, a jak zvýšit počet zubařských ambulancí i ordinací praktických lékařů v odlehlých částech kraje. Došlo i na migrační krizi a stav unie. „Evropská unie potřebuje změny, ale my potřebujeme Evropu, která bude jednotná a postará se o své občany. I díky unii je v Evropě 70 let mír. EU je dobrý model, ale je třeba, aby nebyla tolik byrokratická,“ zamyslel se předseda vlády a dodal, že jen společná Evropa může zvládnout migrační krizi a terorismus. „V Německu si mysleli, že to zvládnou sami. Současná situace ukazuje, že to tak není,“ dodal.
Podle Sobotky nelze podceňovat v současné době bezpečnost v zemi: „Proto navyšujeme stavy policistů, hasičů i armády, jelikož svět není tak bezpečný, jak se nám zdálo. Musíme se postarat o to, aby lidé zůstávali ve svých zemích nebo co nejblíže. Proto dáváme peníze např. nyní do Jordánska, zajišťujeme tu bydlení uprchlíkům ze Sýrie, aby už neodcházeli dál do Evropy. Chceme, aby se, jakmile to situace v jejich zemích dovolí, opět vraceli do svých domovů. Řešení migrační krize je pomoci jim v jejich zemích, aby neodcházeli do Evropy,“ připomíná předseda vlády.
V závěru debaty pak Bohuslav Sobotka řekl, co ještě chce sociální demokracie v posledním roce své vlády změnit „Jsem rád, že od 1. 8. se nám podařilo zvýšit příspěvek na péči o 10 %. Nyní se chceme podívat na platy v sociálních službách, které jsou neskutečně nízké, proto se budeme snažit navýšit dotace na sociální služby o 4 %. Dalším naším zájmem je sociální bydlení, za které budou zodpovídat obce a kraje a ono tak přestane být předmětem podnikání. A jednat chceme také o zákonu o náhradním výživném pro matky samoživitelky, jimž bývalý partner neplatí výživné a proto jsou v soudním řízení,“ nastínil plány na příští rok premiér Sobotka.