Svoboda: Měli bychom se poučit z minulosti
Pavel Svoboda jako zástupce Libereckého kraje položil v pátek 27. ledna k památníku židovské synagogy v Jablonci nad Nisou květiny a uctil tak společně s ostatními přítomnými památku obětí holocaustu. „V tento den si připomínáme památku židovského holocaustu, ale měli bychom myslet na všechny genocidy, jichž jsou lidé schopní vůči sobě, a poučit se z nich,“ prohlásil Svoboda.
Slavnostního připomenutí Mezinárodního dne památky obětí holocaustu u památníku v Jiráskově ulici v místě bývalé synagogy se kromě krajského radního Pavla Svobody zúčastnili zástupci města Jablonec nad Nisou, Parlamentu ČR i Židovské obce Liberec, jejíž předseda Michal Hron apeloval na všechny přítomné, aby měli v úctě lidský život. „Je jedno, zda si říkáme Židé nebo křesťané, cikáni nebo Romové, jsme především lidé a nikdo z nás nemá právo osvojit si nadvládu nad jiným národem a určit, koho je nutné vyhladit,“ konstatoval Hron.
Pomník jablonecké židovské synagogy stojí v parčíku na křižovatce ulic Jiráskova, Luční a U Muzea. Připomíná židovskou synagogu, která v těchto místech stála do roku 1938 a je i vzpomínkou na tři stovky židovských rodin žijících v Jablonci před 2. světovou válkou. Akademický sochař Oldřich Plíva jej vytvořil jako žulový trojhranný blok, jehož horní strana je oproti trojúhelníkové základně pootočena tak, aby při pohledu shora tvořila šesticípou hvězdu, židovský symbol chrámu krále Davida. U paty památníku jsou dvě desky s nápisy: „Zde stávala synagoga sloužící 300 židovským rodinám, které značně prospěly rozvoji jabloneckého průmyslu před druhou světovou válkou. V říjnu 1938 nacisté obsadili město, znesvětili a zničili synagogu. Většina židovského obyvatelstva byla zavražděna v nacistických koncentračních táborech. Bůh žehnej jejich památce.“
Jablonecká synagoga byla vypálená hned po tzv. Křišťálové noci (z 9. na 10. listopadu 1938). „Pomník jsme slavnostně odhalili 2. srpna 1993, a to společně s jabloneckými rodáky z téměř celé Evropy i zástupci židovských obcí z Česka i ze zámoří, přítomen byl také švýcarský honorární konzul Hanus Holzer a duchovní otec celé akce Franz Kafka z Anglie. Díky jeho iniciativě se podařilo mezi rodáky, kteří byli nuceni po válce odejít do ciziny, shromáždit 10 000 dolarů,“ říká za iniciátory vzniku památníku vypálené synagogy, Spolek přátel města Jablonce n. N., Lukáš Pleticha, současný náměstek primátora Jablonce nad Nisou.