V poradním týmu ombudsmanky usednou i lidé z Libereckého kraje
Příprava odborného poradního týmu veřejné ochránkyně práv, který bude monitorovat dodržování práv zdravotně postižených, byla hlavním tématem setkání členů kanceláře ombudsmanky se zástupci řady organizací z Libereckého kraje v pondělí 19. února v budově Krajského úřadu LK. Semináře se zúčastnil také náměstek hejtmana LK pro sociální oblast Pavel Svoboda.
Svůj poradní tým plánuje ombudsmanka Anna Šabatová vytvořit ze zástupců organizací, jež pečují o zdravotně postižené, a to z celé České republiky. Usednou v něm také samotní handicapovaní. Proto se podobná setkání postupně uskutečňují ve všech krajích. Veřejná ochránkyně práv do Liberce nepřijela, zastupovali ji úředníci z její kanceláře.
„Od roku 1989 jsme přístup k handicapovaným razantně změnili. Už nejsou drženi někde v ústraní a téměř utajováni. Společnost začala zdravotně postižené vnímat jako své rovnocenné členy, kteří - i když jim příroda někde ubrala – prožívají podobné pocity jako ostatní. Uvědomujeme si, že mají svou důstojnost a svá práva,“zdůraznil náměstek Pavel Svoboda. „Liberecký kraj nezůstává v emancipaci této skupiny obyvatel pozadu. Nejde přitom jen o stovky milionů korun, které každý rok posíláme organizacím, jež postiženým pomáhají. Nebo třeba o zvyšování bezbariérovosti veřejného prostoru,“ dodal.
Jak připomněl Pavel Svoboda, významným krokem Libereckého kraje je postupná transformace pobytových zařízení pro mentálně postižené z ústavního typu na bydlení v malometrážních bytech. V nich mají handicapovaní svou domácnost, své soukromí, a učí se co největší soběstačnosti.
Pracovníci kanceláře ombudsmanky uvedli, že už v roce 2006 přijala OSN mezinárodní Úmluvu o právech osob se zdravotním postižením. Úmluva obsahuje 50 článků, například závazek rovného přístupu ke vzdělání, výstavbu sociálních bytů, rovnoprávnost mužů a žen, princip rovného zacházení, vymýcení předsudků či bezbariérovost veřejného prostoru.
Novela z roku 2014 ukládá plnění závazků Úmluvy v České republice veřejné ochránkyni práv. Proto bude ustanoven poradní orgán ombudsmanky, který bude monitorovat plnění každého bodu Úmluvy, a případně se zasazovat o jeho účinnější plnění, třeba i legislativními změnami. Tipy na členy poradního týmu dávají jednotlivé organizace. Z nich si posléze ombudsmanka vytvoří svůj poradní tým. Jeho ustanovení by mělo být hotové ještě tento rok.