Vláda chytrých
Vracel jsem se domů a o oko mi zavadil jeden z předvolebních billboardů, jenž slibuje chytré školství. Jak asi tak může chytré školství vypadat? Co má nabídnout? Jak se změní oproti tomu současnému?
Už vím, co je to chytrý telefon, chytrá pračka, mikrovlnka, kafemlýnek a co já vím, co ještě. Ale o školství bych samo sebou předpokládal, že chytré prostě bude. Jinak snad ani nemá smysl do školy chodit, pokud z ní nevyjdou děti, studenti či v současné době i senioři chytřejší, než byli na začátku studia.
Předvolební období přináší spoustu slibů, nabídek a vzdušných zámků. Pokud však už voliči něco slibujeme, měli bychom se zamyslet nad tím, zda naše sliby jsou skutečně reálné a realizovatelné. Abychom volební období poté nezredukovali jen na to, že budeme na jeho konci vymýšlet nová hesla, která ještě nikdo nepředložil. Taková, jimž volič nerozumí a proto, v naivní víře, že se mu zlepší kvalita života, dotyčnou stranu, zvolí.
Za sebe mohu říci, že za vším, co našim voličům říkáme, si stojím. Zvyšování platů ve zdravotnictví o 10 % je reálné. Zajištění jízdného zdarma pro seniory od 65 let a studenty v krajem objednaných spojích je reálné. I stipendijní program pro lékaře je reálný. Nevím, zda je to chytré jako telefon, televize či mikrovlnka, ale rozhodně je to něco, co se v průběhu čtyř let dá realizovat a navíc ještě rozšířit.
Ale chytré školství? Tak mě napadá – může být školství vůbec hloupé?